TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB

   Ana Sayfa    İletişim Bilgileri

Hakkımızda Tüm Kitaplar e-Kitaplar Malzemeler Çok Satanlar Arama

Sepetim: (Boş)


Fiyatı:

125 TL

Adet:


Sepete Ekle

 

MODERN YERBİLİMLERİNİN TÜRKİYE`YE GİRİŞİ

Yazar Adı:

EMRE DÖLEN

ISBN No:

978-605-71611-0-9


Yayın No:

148

Yayın Yeri:

GENEL MERKEZ


Anahtar Kelimeler:

yerbilimleri, jeoloji, yerbilimleri eğitimi


 

Giriş


Jeolojinin de içinde bulunduğu modem bilimlerin Türkiye`ye girişi ancak XIX. yüzyıl ortalarında gerçekleşebilmiştir. Jeoloji dersleri XIX. yüzyılın ikinci yansında ilk kez tıp öğretimi kapsamı içinde verilmeye başlanmış ve bunu Hendese-i Mülkiye [Sivil Mühendis Okulu]`ndaki dersler izlemiştir.

XX. yüzyılın başlarından itibaren 1900`de açılan Darülfünun-ı ŞAhAne ile Halkalı Ziraat Mekteb-i Alisi ve Orman Mekteb-i Afisi gibi okullarda da jeoloji derslerinin okutulmaya başlandığı görülmektedir. XIX. yüzyılın sonlarında jeoloji dersleri "mevalid-i selase" başlığı altında zooloji ve botanik dersleri ile birlikte ortaöğretime de girmiş, ancak il. Meşrutiyet döneminde bağımsız bir ders biçimine gelebilmiştir.

İstanbul Darülfünunu ve onun devamı olan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi`nde "mevAlid-i selAse" zihniyeti içinde öğretmen yetiştirmeye yönelik düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda 1920`de Zooloji, Botanik ve Jeoloji alanlarını kapsayan "Ult1m-ı Tabiiye" [Doğa Bilimleri] diploması ve 1925`de bunun adı değiştirilerek "Tabiiyat Zümresi" diploması verilmeye başlanmış ve bu uygulama 1949 yılına kadar sürmüştür. 1930`lu yılların ortalarına gelindiğinde 1. Sanayi Planı çerçevesinde kurulan yeni kuruluşların ve özellikle Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü`nün büyük miktarda jeolog talebi yaratmasına karşılık üniversite bu gelişmelerin gerisinde kalmış ve jeolog yetiştirmeye yönelik bir jeoloji lisans programı ancak 1949`da uygulanmaya başlanabilmiştir. 


Bu kitap yerbilimleri alanında Türkiye`deki ilklerin kitabıdır. Bu alanda yayınlanan ilk kitaplar, okutulan ilk dersler ve hocaları, lisans öğretimlerinin başlaması, enstitüler, dernekler ve kurumların kurulması gibi konular jeoloji ağırlıklı olmak üzere jeofizik ve madencilik öğretimi alanındaki gelişmeler de göz önüne alınarak bir bütünlük içinde verilmeye çalışılmıştır. 


HAKKIMIZDA

Günümüz teknolojisiyle birlikte ihtiyaç duyulan yayın ve malzemelere hızlı, kolay ve ucuz yolla temin edebilmek önem kazanmaktadır. Bu amaçla odamız, yerbilimlerine ilişkin yayın ve malzemelerin online satışına başlamıştır. Jeoloji mühendisleri ve öğrenciler başta olmak üzere, toplumun özelde jeoloji, genelde ise yerbilimleri alanında ihtiyaç duydukları yayın ve malzemeleri, söz konusu web sayfasından temin edebilirler. Burada ücretli olan yayınlarımız yanında ücretsiz olarak toplumun hizmetine sunulan yayınlarımıza da yeralmaktadır. Ücretli satılan yayınlarımızda üyelerimize %10, Odamıza üye öğrencilerimize ise %20 oranında indirimli satış yapılmaktadır. Ancak malzeme satışlarında herhangi bir indirim yapılamamaktadır.


kitap.jmo.org.tr sitesi İptal-İade ve Sipariş Gönderimi Şartları:

Ödeme Güvenliği: Yapacağınız ödemeler İş Bankası güvenli ödeme sayfası üzerinden yapılacağından kredi kartı bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır.

Sipariş Gönderimi: Pandemi nedeniyle çalışma düzenimizde yapılan değişiklik gereği iş günlerinde saat 15:00'e kadar olan siparişler Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri kargoya verilir. Diğer günlerde (Cuma, Cumartesi, Pazar, Pazartesi) verilen siparişler takip eden Salı günü kargoya verilir. Malzeme teminde bu süreler web sayfasında ayrıca belirtilir. Teslimat adresinize göre kargo elinize 2 veya 3 gün içinde ulaşacaktır. (UYARI: Kargo ücreti alıcı tarafından ödenecektir.) Malzemelerin kargo teslim süresi 10 gündür.

İade İşlemi: Aldığınız ürünü 7 gün içinde olmak şartıyla iade etmek isterseniz kargo ücreti tarafımızca ödenecek şekilde gönderebilirsiniz. Ücretiniz kredi kartınıza iade edilecektir. Ancak yıpranmış, yırtılmış veya alıcı tarafından zarar verilen yayın ve malzemeler kabul edilmeyecektir.

İptal İşlemi: Siparişinizi kargoya verilmeden önce sipariş tarihi ve numarası ile jmo@jmo.org.tr adresinden veya 0 312 432 30 85 telefona bilgi vererek iptal edebilirsiniz.

COPYRIGHT © 2016 TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI İKTİSADİ İŞLETMESİ
HATAY SOKAK NO:21 KOCATEPE / ANKARA
TEL: (+90) 312 432 30 85 FAKS:(+90) 312 434 23 88